Samsung 75″ QLED Q7FA 4K Samsung Vision AI Smart TV QA75Q7FAAGXXP
86,200114,999SAVE 25%₱9,267/moCheck Installment ›
Available Stock:
1 in stock
Description
Samsung QLED TV QA75Q7FAAGXXP
Display
• Screen Size: 75″
• Refresh Rate: 60Hz
• Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
Video
• Picture Engine: Q4 AI Processor
• HDR (High Dynamic Range): Quantum HDR
• HDR 10+: Support
• AI Upscale: 4K Upscaling
• Contrast: Mega Contrast
• Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
• Contrast Enhancer: Yes
• Motion Technology: Motion Xcelerator
• Smart Calibration: Basic
• Filmmaker Mode (FMM): Yes
• HDR Brightness Optimizer: Yes
• Color Booster: Color Booster Pro
Audio
• Object Tracking Sound: OTS Lite
• Q-Symphony: Yes
• Sound Output (RMS): 20W
• Speaker Type: 2CH
• Adaptive Sound: Yes
Smart Service
• Operating System: Tizen™ Smart TV
• Bixby: Yes
• Samsung TV Plus: Yes
• Web Browser: Yes
• SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
Smart Feature
• Multi Device Experience: Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
• Multi-View: upto 2 videos
• Apple AirPlay: Yes
• Daily+: Yes
• Storage Share: Yes
• Generative Wallpaper: Yes
• Karaoke Mic: Yes
Game Feature
• Auto Game Mode (ALLM): Yes
• Game Motion Plus: Yes
• Super Ultra Wide Game View: Yes
• Mini Map Zoom: Yes
• HGiG: Yes
• AI Auto Game Mode: Yes
Tuner/Broadcasting
• Digital Broadcasting: ISDB-T
• Analog Tuner: Yes
• TV Key Support: Yes
Connectivity
• HDMI: 3
• USB: 1 x USB-A
• HDMI (High Frame Rate): 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
• Ethernet (LAN): 1
• RF In (Terrestrial / Cable input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
• Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
• Bluetooth: Yes(5.3)
• Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
• HDMI Audio Return Channel: eARC
Design
• Design: Slim Look
• Bezel Type: 3 Bezel-less
• Front Color: BLACK
• Stand Type: FLAT FEET NARROW
• Stand Color: BLACK
Power & Eco Solution
• Eco Sensor: Yes
• Power Supply: AC100-240V~ 50/60Hz
• Power Consumption (Max): 225 W
• Auto Power Off: Yes
• Auto Power Saving: Yes
Dimension
• Package Size (WxHxD): 1822 x 1100 x 160 mm
• Set Size with Stand (WxHxD): 1677.5 x 1006.3 x 325 mm
• Set Size without Stand (WxHxD): 1677.5 x 962.4 x 61.1 mm
• Stand (Basic) (WxD): 1253.6 x 325 mm
• Stand (Minimum) (WxD): 346.6 x 325 mm
• VESA Spec: 400 x 400 mm
Weight
• Package Weight: 32 kg
• Set Weight with Stand: 25.8 kg
• Set Weight without Stand: 25.3 kg
Note: Available in Visayas, Mindanao and Palawan area.
Additional information
Brand
Samsung
Tv resolution
QLED
Tv size
75 inch